Květen 2006

Želví růst

13. května 2006 v 10:23 | Dia |  Ze světa želv
Želvy rostou poměrně rychle a jsou při dobré péči velmi dlouhověké. Můžou se dožít lehce 80 let, klidně stovky. Kolik let teda u želvy znamená, že je stará? To se liší u jednotlivých druhů. Naše evropské želvy se můžou dožít až 120 nebo 130 let, ale menší druhy ,,jen" 40-60 let. Rozhodně ale neplatí, že čím menší želva, tím nižší věk-malinká želva karolínská může mít i 150 let. U želv obřích je nejvyšší věk díky rytinám na krunýři odhadnut na 200 let.
Kromě měnící se velikosti je průvodním jevem růstu obměna kůže. To se projevuje tím, že se želvě loupe kůže, pod kterou je ale nová. Čím více želvička roste, tím častěji u ní můžete pozorovat odpadávající "cárky".
Růst se taky projevuje tím, že želví krunýř začne mít na kraji každého štítku (na zadním štítku na zadečku je to většinou uprostřed) bílé nové přírůstky.
ZMĚNY VE STÁŘÍ
 • Želva je klidnější, pohodlnější, její pohyby jsou pomalejší.
 • Krunýř a kůže jsou pevnější a zářivé barvy vyblednou.
 • Vstřebávání vitamínů a minerálů probíhá nelehko.
 • Želva už tak dobře nevidí.
 • Slábne želvy obranyschopnost.


Jídelníček

13. května 2006 v 10:23 | Dia |  Skrytá


Hlavní složka potravy: byliny
Potrava pro zpestření
 • zelenina
  mrkev - strouhaná
  paprika
  okurka
  pekingské zelí
  čínské zelí
  zelí
  salát
  petržel
  kapusta
  listy od kedlubny
 • vyjímečně ovoce (želve se ukládají tukové buňky a skoro žádné vitaminy jí ovoce nedá)
  meloun
  banán (ne moc často)
  ananas
  hruška
  mandarinka
  pomeranč
  grep
  jablko (na tenké plátky)
  granátové jablko
  jahody
 • (želví granule)
 • vaječné skořápky z uvařených vajec
DEJTE POZOR, ABY SE DO JÍDLA NEDOSTALY JEDOVATÉ ROSTLINY (NAPŘ. BLATOUCH NEBO PRYSKYŘNÍK)!

VITAMINY

Želvy musí pochopitelně požívat nějaké vitamíny, aby se nevyskytly potíže a želvy nebyly příliš náchylné vůči různým nemocem a parazitům. Vitaminy A, D, E, K se rozpouštějí v tucích a ukládají se v játrech. B, C se rozpouštějí ve vodě a přebytek těchto dvou vitamínů se vylučuje v moči.

Vitamin A najdeme v živočišných tucích, např. v játrech, ale pro suchozemské želvy je vhodné požívání mrkve, v které se nachází v karotenu, což je barvivo mrkve. Nedostatek tohoto vitaminu způsobuje kožní a oční potíže. Některé vážné potíže můžeme podáváním vit. A vyléčit.
Předávkování vitaminem A potlačuje příjem vitaminu D3. Želvy, které dostávají zeleninu s velkým božstvím karotenu, netrpí nedostatkem vitaminu A. Přídavné množství pro ně představuje tedy jen malé množství.

Vitamin B se vyskytuje v kvasnicích, mase a luštěninách, což pro suchozemské želvy není bohužel poněkud vhodné.
Rozlišujeme několik vitaminů B, které číslujeme od 1 do 12. Jejich nedostatek způsobuje kožní a trávicí potíže. Kromě vitaminu B1 je pro správný chod metabolismu důležitý také biotin, který nemá vitaminové číslo.
Vitamin B1 napomáhá pro správné fungování nervového systému. Nachází se bohužel především v rybách.

Vitamin C se vyskytuje v ovoci a zvyšuje odolnost proti onemocněním. Nedostatek se většinou nedostavuje :-).

Vitamin D3 je nejdůležitější. Bez něho želva nedokáže vstřebat vápník (pro celkový dobrý vývoj želvy, hl. kostí a krunýře). Nedostatek vitamínu D3 se projevuje podobně jako nedostatek vápníku. Vytváří se také v kůži díky ultrafialovému záření, které je obsaženo ve slunečních paprscích (pozor - paprsky se nedostanou k želvě přes sklo, ale ve stínu ano)
Předávkování vit. D3 způsobí, že se vápník začne usazovat v orgánech. Nastanou i potíže s růstem kostí nebo může dojít i k otravě.
V zimě, pokud želva nezimuje, podávejte želvě Combinal A + D3 (1x měsíčně malá kapka na tlamku) nebo můžete pořídit UV-B lampu.

Vitamin E obsahují luštěniny, naklíčené výhonky (např. fazole). Nedostatek způsobí problémy s rozmnožováním, tudíž tento vitamin ovlivňuje tedy plodnost a taky funkci vitaminů dalších.

Mějte na paměti, že such. želvy jsou býložravé a neměli bychom je v jídle omezovat, protože samy obvykle poznají, kdy mají přestat.Základní přehled želvího jídelníčku

Druh potravyPotrava - obecný seznam
Rostlinná složkabyliny (smetanka, jetel, jitrocel, vojtěška apod.) + zelenina, občas ovoce
Minerály a vitamínyVitamíny A, E a D, sépiová kost na okus, vápník, popř. vitamínové kapky do
jídla i na knunýř (např. kapky Revit )


Přežírání; podvýživa

 • Někdy se nám může stát, že se naše želvička má až nezvykle "k světu" - požírá velké množstí potravy během poměrně krátké doby a kdybychom jí dopřáli další várku, klidně by ji smlsla znovu. Obvykle se takto želva zaměří jen na určitý druh potravy - ta by neměla být nijak vydatná na proteiny (tuky; např. tvaroh). V tomto případě musíme želvě omezit přístup k jídlu a počkat, až želva spotřebuje tuky z podkoží.
 • Podvýživa je u želv neobvyklá, dokážou vydržet dlouhodobý nepřísun potravy.
Potravu podávejte v keramických nebo plastových miskách.


Bydlení

13. května 2006 v 10:21 | Dia |  Skrytá
Dostatečná vlhkost(Stejný článek je i v rubrice chov želv, v podčlánku Potřebné znalosti k chovu.)

Pro želvu bychom měli připravit takové terárium (nejčastěji bývá lepené ze skla / plastové), ve kterém se budou cítit dobře. Proto by nemělo být umístěné na chladném místě (období před a po zimování je výjimka) nebo tam, kde je průvan, což je nejčastěji na zemi. V teráriu by nemělo chybět potřebné vybavení jako podestýlka, místo pro odpočinek a potravu, zdroj světla a tepla (např. obyč. žárovka v květinái, podreflektorová žárovka).
V létě je pro želvy prospěšný venkovní výběh.

V teráriu by nemělo chybět:
 • spací koutek, část terária pro odpočinek, zároveň úkryt
  daleko od lampy
 • místo na potravu a vodu
  misky - kameninové, keramické jsou lepší než umělohmotné-lehké.
  lze umístit i bazének
 • rostliny (terarijní) - NEJEDOVATÉ
  Lze koupit terarijní rostliny, které želvy většinou neokusují.
  Pokud chcete "živé" rostliny, doporučuji je umístit tak vysoko, aby na ně želva nedostala.
 • vyhřívací koutek
  kameny umístěné pod lampu
  (nedoporučuji vyhřívací kameny nebo rohože (v přírodě želva přijímá slunce taky shora), ničí želvám střeva a ledviny)
Jako substrát jsou podle mě nejvhodnější hobliny, které dobře drží vllhkost. Nedoporučuji lignocel (kokosový substrát), v jehož případě hrozí vdechnutí. Jeho dlouhá vlákna často způsobí ucpání střev zvířete.
Ovšem hobliny jsou vhodné díky svému měkkému povrchu jen do části terária, nutná je i přítomnost kamenů na broušení drápů.

Poznámka: Od přírody jsou želvy zvyklé se na noc zahrabávat do substrátu, kerý bývá ve venkovním výběhu vlhký (rosa). Proto bychom měli v teráriu zajistit dostatečnou vrstvu podestýlky a rosit ji (např. rozprašovačem na květiny).

Pokud máte dvě nebo více želv v jednom teráriu, je dobré tam vytvořit hodně úkrytů, protože když nemají želvy dostatek soukromí, hrozí vzájemné napadání či kousání. I misek na jídlo by mělo být více, aby např. velká želva nekousla menší do hlavy.

Osvětlení

Želvy nutně potřebují zdroj světla a tepla. Negativněji reagují na nedostatek světla, jak tepla.
Můžeme pořídit a do terária umístit tedy obyč. žárovku např. v květináči nebo v nějakém jiném stínítku, můžeme taky koupit podreflektorovou žárovku.
Nedoporučuji topný kámen nebo topnou rohož. Želvy jsou od přírody zvyklé na příjem tepla shora.

Pod žárovkou musíme umístit kameny, které se vždy s rozsvícením vyhřejí. Pod zdrojem tepla by mělo být nad 30 °C, na druhé straně terárka - v chladnější části - by mělo být okolo 22 °C.

Teploměry
Je vhodné umístit do terária teploměr. Musíme totiž vědět, kolikastupňové teplo panuje pod žárovkou. Pokud chcete, můžete koupit dva teploměry a ještě jeden dát do chladného koutu.
Vlhkoměr ve spacím koutě také není na škodu.
Vše se prodává ve zverimexech či zvěrokruzích.

Zdroje UV-B a UV-A
Zářivky obsahující UV-B (podíl 5 % UV-B záření) či UV-A záření. Podporují tím aktivitu želvy, příjímání potravy a funkci vitamínu D3.
UV-B: Svítit by měla okoo 10 hodin denně. UV-B výbojkou svítíme denně 15 - 30 min. Tato žárovka by měla být nad želvou umístěná tak 15 - 25 cm, jinak nesplní svůj účel. Po několika stech hodinách se stane zářivka obyčejnou bez Uv-B záření. Dobré je UV-B zářivky kombinovat s Repti Glo 2%.
UV-A: Také potřebné k správnému vývoji. UV-A záření obsahují přibližně 30% UV-B zářivky, ale je dobré používat ještě další zdroj UV-A záření, tedy přímo UV-A žárovky. Toto světlo je dobré pro rozmnožovací pud, aktivitu a taky hezké zabarvení zvířat.

obyčejná žárovka (nemá UV-A, UV-B)
teplo, málo světla
obyčejná zářivka (nemá UV-A, UV-B)
světlo, minimum tepla
UV-B záření
syntéza vitamínu D3
UV-A záření
stimulace chuti k jídlu, aktivity, rozmnožovacího pudu, zabarvení
K automatickému zapínání a vypínání všech zdrojů lze použít časový spínač.

POZOR!
Nedávejte žárovku doprostřed, želva potřebuje teplejší kout, ale i místo, kde se může zchladit (žárovka musí osvětlovat terárium asymetricky).Venkovní výběh

Želvy by měly být pokud možno v létě venku na slunci, kde se dostatečně vyhřejí a naberou vitamín D ze slunce a v noci se pořádně nabaží rosy (tu v teráriu nahrazuje pravidelné vlhčení substrátu). Výběh by měl být větší než terárium, aby se želva dostatečně proběhla. V přírodě želva za den ujde někdy i několik kilometrů.

Místo vyhrazené pro výběh by mělo být obehnané zídkou, př. dřevěné kolíky (měla by být vysoká tak, aby ji želva nepřelezla, dospělé želvy okolo 50 cm a mláďata kolem 30 cm). Aby se želva nepodhrabala, stačí vykopat mírný příkop, zalít ho betonem a na něj položit třeba cihly. Tvar oplocení by měl být kulatého tvaru, protože želva by mohla v rozích vyšplhat ven. Ve výběhu by želva měla mít možnost se slunit, ale také se zchladit. Stínu docílíte třeba vysázením keřů nebo můžete dát do výběhu kůru. V ní bude stín a tím pádem i chladněji. Aby se želva mohla schovat před deštěm, je dobré mít ve výběhu skleník nebo květináč. Také by tam měly být nějaké misky na vodu (počet podle velikosti výběhu). Lze do výběhu taktéž umístit plochý kámen.
Taky by zde měla být možnost k zahrabání
Popř. může být i nějaký bazének (může ho nahradit i miska pod květináč, do kterého si želva bude moci vlézt), můžou tam být i nějaké kořeny, přes které si želva bude přelézat (dejte pozor, aby se kvůli kořenům nedostala želva ven z výběhu).
Samozřejmě tam musí být potrava, většinou ve výbězích potřebné byliny rostou.