Srpen - 4.číslo BARVY

13. července 2007 v 13:20 | Dia |  Želví hvězda
Vítám Tě u 4.čísla Želví hvězdy!
OBSAH:
Nej. Fotky
Nej. fotky od Aniay
Domči deníček do budoucna
Esmínky deníček do budoucna
Tipy pro chovatele
Žanetky deníček (od Deny)
Žanetky další deníček (od Deny)
Želva ozdobná (od Deny)
Želva egyptská (od Deny)
Portrét želvy (od Deny)
Fotky želv (od Deny)
Animace želv (od Deny)
Poldinky příběh (od pokak)
Poldinky deníček (od pokak)
Zajímavost (od pokak)
Zajímavost (od Army)
Želva vroubená pod lupou (od Army)
Nej. fotky (od Army)
Zilvar a jeho deníček
Fotky ž.stepní (od Martina)
Kupón na dárek
Želva z melounu
Zajímavost z televize
(Ty články, kde není napsána žádná závorka, jsem psala já.)
*************************************************
Nej. fotky
*************************************************
Nej. fotky od Aniay
************************************************
Domči plány
Chtěla bych se teď živit pro želvu opravdu co nejzdravějším jídlem (hodně trávy, velmi málo ovoce apod.). Terárium bych chtěla mít co nejpestřeji zařízené, teď mám hezké, ale ještě chci něco doplnit. Jíst budu jen v době své aktivity (ne jako doteď - v době své aktivity a mezi spánkem). Budu chodit často ven, slunit se, protože jsou prázdniny.
Esmínky plány
Teď nesvítí moc slunce, takže jsem líná, ale budu se víc hýbat. Začnu jíst více mlíčí, ne jako doteď (jedla jsem hlavně zelí, jitrocel, jetel apod.). Jsou prázdniny, takže se chci více zabavovat - venčit se apod. Budu se chovat velmi zajímavě a zábavně, abych měla hezčí Fotománii :-) .
**************************************************
Tipy pro chovatele
Jídelníček
Své želvě můžeš dávat barevnou stravu, např. šípek, jahody apod., ale protože bylinky mají taky moc pěknou barvu - zelenou, dávej želvičce co nejvíce trávy.
Nedávej terárium své želvičky na místo, kam svítí prudce slunce a blízko otevřeného okna.
Doufám, že už si byl(a) se svojí želvičkou u zvěrolékaře po jejím zimním pánku. Jestli ne, tak to honem naprav s hodně velkým zpožděním! (1x nebo 2x za rok nech u veterináře zkontrolovat svoji želvu, i když vypadá zdravě).
Jinak pokračuj ve stejných pravidlech jako v červenci.
**************************************************
Za Žanetky deníček moc a moc děkuju Deny.
Dnes ráno mě probudilo mé sluníčko. Tak krásně se mi spalo, že se mi vůbec nechtělo vstávat. Prvně jsem otevřela jedno očíčko, po té druhé a nakonec otevřela tlamičku do velkéééého zívnutí. Za chvíli jsem uslyšela dunění, tak jsem se podívala ven z želvárka a viděla jsem jak jde ke mě Danča. Sice jsem zůstala stát na stejném místě, kde jsem spinkala, ale měla jsem velikou radost, že jí vidím. Hned jsem také k ní natočila hlavičku a ona mě na ní podrbala, to mám strááášně ráda. Po té Danča odešla a já pořád stála na tom samém místě. Nějak se mi z tama pořád nechtělo. Ale to už se Danča zase vrátila a z toho místa mě odstrčila před krásný velký list salátů... no týýýýýý jooooo, jak já si uvědomila, jaký mám hlad. Vděčně jsem se na Danču podívala a pustila se do jídla.
Dne 14.7. jsem se byla venku venčit, protože bylo moc krásně, sluníčko mě hřálo do krunýřku a to mi dělalo moooooc dobře. Venku jsem byla skoro celý den, proto k večeru jsem si chtěla trochu odpočinout ve stínku a tak jsem hledala to nejvhodnější místo. Mezitím mě Deny hlídala , ale na malou chviličku mě přestala hlídat a v tu chvíli jsem si našla to pravé místečko na odpočinek..pod malým stromkem šeříku. Pěkně jsem se zahrabala do travičky, tak aby mě nikdo neviděl a nerušil a spokojeně jsem usnula. Jenže mezitím Deny zjistila, že neví kde jsem, tak mě začala hledat...ale to já už jsem nevěděla, protože jsem spokojeně oddychovala... Asi po hodině spánku jsem uslyšela hned vedle mě: MÁM JI!!!! a už jsem se ocitla u Deny v náručí, byla tak ráda že mě našla, že jsem po chvilce cítila na krunýřku pár kapiček, myslela jsem že začalo pršet , ale to jen Deny plakala radostí. Hned mě raději už odnesla do svého želvária , kde jsem pokračovala ve spánku.
Druhý den se vstávalo v 9h, protože Deny vzbudila její alergie. Jen co jsme se obě nasnídali, opět jsme šli ven, protože dnes bylo venku ještě tepleji a krásněji, než včera... Tak jsem zase chvíli pochodovala po zahradě, Deny si přinesla houpačku, sedla si do ní a pěkně mě pozorovala, abych jí zase neutekla...tak jsem si pěkně pochodovala k Deny a všimla jsem si že pod tou houpačkou je stíneček...tak jsem si tam zalezla... jéééé jak tam bylo dobře a jak rychle se mi tam usnulo... pak jsem ucítila něco chlupatého a funělo mi to za zadečkem, tak jsem se otočila a on to byl náš pejsek...asi mu bylo taky horko, tak jsem tam spolu tak pěkně spinkali...
********************
Za želvu ozdobnou pod lupou mocinky děkuju opět Deny.
Želva ozdobná (Pseudemys skripta elegans) pod lupou
Želva ozdobná (nádherná) (Pseudemys skripta elegans) patří k často chovaným druhům. Má výrazné zbarvení s typickými červenými proužky po stranách hlavy a krku. V dospělosti má krunýř dlouhý téměř 30cm a tmavší než je tomu u mláďat. Pochází ze středních a východních oblastí USA, kde obývá klidné vody s bažinatým dnem a zarostlými břehy. V noci odpočívá, ve dne si hledá potravu-plže, rybky, vodní hmyz apod. Vyžaduje teplotu 20- 27°C.


K dobrému zařízení nádrže budete potřebovat:

nádrž (alespoň 50*20*20cm pro malou želvičku).V žádném případě nedoporučuji kupovat malé plastové nádobky s palmičkou!,
něco, čím vytvoříte souš, např.kameny (používám břidlici), ostrůvek ze skla, písek, oblázky či nějaký kořen,
a nějaký zdroj světla a tepla, nejlépe lampu ,
ostatní záleží na vás, např.
filtr (jinak min.každý týden vyměňovat vodu),
a topné tělísko, jaké se používá v akváriích.


Krmení

Malé želvičky jsou hlavně masožravé, starší jedinci spíše býložravci. Mláďata krmíme nejlépe každý den, starší jedince přibližně třikrát týdně. Já krmím zatím jen korýši a játry, ale větší jedinci si vezmou i ovoce, hovězí maso (syrové), nitěnky a filé.

Jezírko

Želvu můžeme mít přes léto v zahradním jezírku, spíše dospělé jedince. Výběh musí být samozřejmě zajištěn proti kočkám a ostatním zvířatům, proti podhrabání želv. Stěny jezírka musí být šikmé, ve výběhu by měly být umístěny nízké keře, aby se želva mohla ukrýt
**********************
Za portrét želvy opět děkuju Deny.

Pro mnoho lidí zůstává dodnes želva symbolem pomalého a hloupého tvora,nehodného jejich pozornosti..Zde se je pokusíme vyvést z omylu:


1.Poučme se z moudrosti našich předků!!
Želvy žili už v době před mnoha miliony lety-jsou tedy přibližně stejně staré jako dinosauři.Naši předci želvy chránili a uctívali-v mnoha náboženstvích se želva objevuje jako bohyně zrození či moudrosti.


2.Jak je to vlastně s želvím věkem?
Pověsti o tom,že želvy mohou žít až 250 let jsou nepravdivé..Želví rekord je 187 let a normální druhy želv,které chováme doma(např.želva zelenavá) se dožívají nejvíce kolem 120 let-to však při výborné péči!!!

3.Želví smysly
Zdaleka nejlépe vyvinutým smyslem je u želvy čich.Dále zrak-želvy mnohem lépe vidí do dálky než na blízko(Jsou prostě krátkozraké:o)

Tak např.když svoji želvičku lákáte na chutný květ pampelišky,zaregistruje nejdříve jeho jasně žlutou barvu a když se přiblíží,orientuje se dále jen pomocí čichu...


4.Samotáři
Želvy jsou od přírody samotáři,sdružují se pouze v období páření..Občas také vytvoří výhodné,dočasné skupinky-např.při vyhřívání,jedna želva vždy hlídá a při nebezpečí upozorní ostatní.
****************************************************
*********************
Středoameričtí indiáni tvrdí, že se želva chiapaská ze Střední Ameriky dokáže prokousat ven i z krokodýla.
(moc děkuju pokak)
******************************************************
Nej. fotky, za které děkuju Armě
**************************************************
Fotky ž. stepní, čtyřpsrsté od Martina (moc mu děkujíkuju)
**************************************************
Kupón na dárek od Zvěrokruh chovatelské potřeby:
v prodejnách Zvěrokruh si něco kup (chovatelská potřeba, knížka apod. - velký výběr potřebných věcí v každé prodejně) a dostaneš leták, kde jsou napsány slevy a je tam k vyplnění a vystřižení Kupón na dárek, který je možné vypněný uplatnit při dalším nákupu v jakékoliv hodnotě. Přehled dárků můžeš vidět na každé prodejně.
(Akce začala 1.července a končí poslední den v srpnu.)
**************************************************
Želva z melounu
***************************************************
Zajímavost z televize z 16.7.2007 (16:45)
Právě jsem shlédla v televizi prima pořad. Byl o Aqua Zoo v Sydney, který představoval podmořský život v Austrálii. Měli tam i hodně mořských želv.
Jednou karetu pravou přejel člun. Zranil jí jednu přední ploutev (nemohla kvůli tomu dobře plavat) a částečně poškodil krunýř. Lidé v Aqua Zoo jí dávali tablety, protože je želva nechtěla jíst, podávali jí je v potravě. Kareta se uzdravila (až na ploutev, kterou bude mít už do smrti mnohem kratší než druhou). Zvážila se a změřila a byla vypuštěna.


***************************************************
Líbí se Ti tenhle díl Želví hvězdy? Můžeš projevit svůj názor, k tomu slouží tahle Návštěvní kniha
V dalším čísle (září): Esmy a Domči deníček do budoucna, nej. fotky, tipy pro chovatele, rozloučení s prázdninami a různé zajímavosti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama