Kachuga tecta tecta - želva střechovitá

1. srpna 2007 v 8:51
Karapax je střechovitě klenutý, značně vysoký. Povrch je ilovově hnědý, kýl na hřbetu je oranžový se žlutým okrajem. Lem krunýře je žlutý nebo růžový. Hlava je shora tmavohnědá, čelisti a záhlaví jsou oranžové a černé. Za očima je červený proužek. Krk je tmavý s četnými žlutými podélnými pruhy. Nohy jsou olivově hnědé se žlutými skvrnami. Samice vylučuje zapáchající výměšek. V přírodě mají růžově žlutý plastron, ale toto zbarvení ztrácí v zajetí na intenzitě. Na každém štítku plastronu jsou pravidelně uspořádané dvě nebo tři skrvrny.
Žije v hlubších vodách na dně řek, kde vydrží celé rýdny, jen občas se vynoří nadechnout. Na dně si hledá potravu - rostliny a larvy vodního hmyzu, salát, kousky nakrájeného ovoce, mrkev, žížaly, vodní plže, ryby, hovězí maso, srdce, moučné červy. Mláďata jedí perloočky a nitěnky.
Je aktivní ve dne.
Mezi Indy kolují pověry, že maso těchto želv má toxické účinky a způsobuje oslepnutí.
V zajetí se chová ve velkém akvateráriu. Je to typická vodní želva, proto by měla vodní část akvateríria být velká, s vyšší hladinou vody. Teplota vody by měla být tak 25 °C, teplota vzduchu asi 28 °C. Každodenní čitění vody nahrazuje vodní filtr. Potřebuje čistou vodu.
Nevyžaduje zimování.
Je to přísně chráněný druh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama