Listopad 2007

Bleskovka 10

30. listopadu 2007 v 14:13 | Dia |  Skrytá
1) Co je to plastron?
2) Co je to kloaka?
3) Co je to avitaminoza?

Výhra:
10 b. do klubu, diplom
Počet výherců: 3
Výherci: Bára Delmarová, Pegguška, Deny, Erža, weruska

Žofků

25. listopadu 2007 v 14:16 Skrytá
Moje želva: Žofkovi jsou skoro 4 roky. Má rád samí nezdraví věci jako třeba piškot a salát. Ale moc mu chutnanjí i pampelišky a jetel. Asi mu přibude parťák(čka). Buď Valentýnek nebo Julča :).
Majitelka - Situle

Situle

25. listopadu 2007 v 12:01 Skrytá
Jméno a přezdívka: Kristýna/Situle
Věk: 13
Něco o mně: Moje nej jídlo je šopskej salát a řeckej, lasagne, panacota a rizoto a jídla italský, taky mám moc ráda čínskou kuchyni třeba takový nudle s kuřem v sladkokyselý omáčce a nebo plody moře. To je moje :). Taky mám moooc ráda mýho želvíka Žofka(jo neni to ta Žofka ale ten Žofkú) a pejska Honzíka. Sou to moji miláčkové. A jsem z Prahy. Kdyžtak mi mužete napsat na Ajsko 369-633-448.
*K fotkám já jsem ta v oranžový mikině a hnědejch kalhotách


Moje želva: Žofkovi jsou skoro 4 roky. Má rád samí nezdraví věci jako třeba piškot a salát. Ale moc mu chutnanjí i pampelišky a jetel. Asi mu přibude parťák(čka). Buď Valentýnek nebo Julča :).
Počet bodů: 0

Želva se ztratila...

8. listopadu 2007 v 15:08 | Dia |  Směs želvích článků

Když želva uteče z venkovního výběhu:
1) Určitě víte, kde jsou oblíbená místa vaší želvy v jejím výběhu. Nejprve se pečlivě podívejte tam a poté zkontrolujte přespávací místo želvy. Pokud je podzim a místo, kde želva spí zahrabané hlínou a vypadá, jako kdyby tam nikdy žádný otvor pro želvu nebyl, tak se želva zazimovala. To už Ti nezbývá nic jiného, než na jaře čekat, jestli se probudí a vyleze, místo zasypat listím, slámou nebo chvojím.
2) Je letní měsíc a želva nemá důvod, proč by zimovala. Prohlédněte celou zahradu, na které je venkovní výběh umístěn. Zaměřte se především na místa, kde by želva nebyla vidět (např. v záhonech, ve vysoké trávě, pod keři apod.), byla by tam nejspíš i zahrabaná a spala by (to želvy dělají běžně...).
3) Pokud máte psa, který vaši želvu dobře znal, můžete se z části spolehnout i na něho. Je taky možné, že se želvě na výletě nebude líbit a vrátí se sama.
Jestli můžete, požádejte co nejvíce lidí, aby s hledáním pomohli. Nejdřív se ale zamyslete, zda nemohl želvu někdo odcizit.


Po útěku želvy výběh zajisti tak, aby se to už nikdy nestalo: vyšší ohraničení, kulatý nebo oválný tvar výběhu, beton pod zídkou zapuštěný do země, dobré podmínky života pro želvu - čerstvá potrava a voda).

Listopad - 7.číslo JÍDELNÍČEK

3. listopadu 2007 v 15:48 | Dia |  Želví hvězda
OBSAH:
Nej. fotky
Tipy pro chovatele (jídelníček, spánek)
Vaše koutky
Ze světa Domči
Co jíst
Jaký dárek k Vánocům
Nej. fotky

Tipy pro chovatele
Jídelníček
Teď nejspíš venku moc bylin nenajdeš. Dávej své želvě zeleninu, ovoce , seno a želví granule. Možná, že sis usušil/a mlíčí. Pokud ano, tak ho někdy přidej do želvího jídelníčku.

Spaní…
V tomto ročním období bude Tvá želva hodně spát, nejíst. Přesto jí nabízej jídlo, vodu i teplo. Neprobouzej ji násilím, protože na jaře po prospané zimě bude čilejší.

Vaše koutky
Peggušky koutek
Pokak koutek
Brambory koutek

Ze světa Domči
Ahojky. Já jsem teď docela hodně spala, ale i přesto jsem měla dny, kdy jsem byla až moc čilá :-). To jsem si pokaždé uklidila terárium podle svého vkusu (posunula jsem misky, kameny, kokos,…zkrátka vše, co se posunout dalo).
Moje plány do budoucna
Po pravdě Ti řeknu, že já vlastně v tento měsíc žádný plán nemám.
Ze světa želv
Co jíst?
Želvám podáváme hlavně byliny, stravu bohatou na vlákninu, málo tuku a bílkovin.

 • Byliny
  (pampelišky, tráva, mlíčí, jetel, jitrocel, květy ibišku, vojtěška, řebříček, mladé malinové listy, majoránka, bazalka, mochna, komonice, fialky, vlaštovičník, pěťour, pryšce, vřesovce, rozrazil)
 • Zelenina
  (okurka, sladká paprika, mrkev, petržel, zelí (např. čínské), listy od kedlubny a květáku, salát, kapusta, petržel, ředkvička, rajče)
 • Ovoce
  (meloun, mandarinka, pomeranč, banán, hroznové víno, jablko, granátové jablko, mango, ananas, grep, jahody, maliny, meruňka, broskev, švestka, hruška
  (Ovoce nedáváme želvám často, protože obsahuje mnoho cukru, které želvám žádné vitamíny nedodá, akorát jsou po ovoci moc tlusté)
  Někdy podáváme i kompoty.
 • Želví granule
  (Vitamin REP, Vita terra REPTILE, BIOREPT L, Turtle vitamin)
Želvám nedáváme maso, jogurt ani bílek od vejce.
Podáváme taky sépiovou kost, seno (obsahuje pro želvy důležitou vlákninu na pravidelnou stolici) a zdroje vitamínu A, B, C, D, E, K.
Jak je to s vitamíny?: Vitamin A, D, E a K jsou rozpustné v tucích a ukládají se v játrech. Vitaminy B a C jsou rozpustné ve vodě a jejich přebytek se vylučuje v moči.
Na zimu si můžeš vypěstovat řeřichu apod.
Do jídla se nesmí dostat jedovaté rostliny, jídlo nemůže být trhané na louce, kde se venčí psi nebo jsou rostliny chemicky ošetřovány, v blízkosti silnice.
Můžete zkombinovat: nastrouhaná mrkev + čínské zelí + seno
Nemůžete zkombinovat: salát + seno
Dárek k Vánocům
Už si koupil/a své želvě dárek k Vánocům? Pokud ne a chceš, tak tady je pár typů:
Úkryt
Misky
Bazének
Rostliny
Granule
Dekorace
Podestýlka
Koupací vana
Stínítko na žárovku
(Pokud Tvá želva stínítko má a hezké, tak jí ho můžeš pěkně olepit např. mušlemi, samolepkami nebo ho jednoduše natřít na jinou barvu než hnědou. Můžeš jí taky vyrobit něco z barev na sklo…)
Já jsem Domče koupila nový úkryt, protože do kokosu se nebude za chvíli vejít :-).