Únor - 10.číslo SUCH.ŽELVY

1. února 2008 v 17:54 | Dia |  Želví hvězda
OBSAH:
Nej. fotky
Jídelníček
Vaše koutky (pokak)
Ze světa Domči
Želvy ninja
Pašování želv
Suchozemské želvy
Ankety

Nej. fotky
Tipy pro chovatele
Jídelníček
Pokus se želvě poskytnout pestrý jídelníček.. K snídani jí dej např. pomeranč, mandarinku, jablko a jiné druhy ovoce a k obědu zelí, mrkev, okurku, rajče a další zeleninu. K večeři se bude servírovat seno. V nouzi jí můžeš dát i kompot (ne třešňový - jsou v něm pecky).
*Do oběda můžeš zamíchat i granule nebo vitamínové přípravky.

Vaše koutky
Pokak koutek
Přeprava želvíků

Potřebuješ želvu někam převézt? Potom je právě pro Tebe tento článek:

Úvodem tohoto článku chci napsat důležité upozornění: BEŘIĎ SE ABSOLUTNĚ CHYBNOU INFORMACÍ V KNIZE OD R. ANDĚROVÉ, že se má želva převážet v plátěném pytlíku-je to pro ni stresující!

Nejlepší je umělohmotný box odpovídající velikosti, do kterého dáš želvě obyčejnou terarujní podestýlku. V případě, že je box dostatečně velký také malý úkryt nebo seno."
Jak fotit želvu?
Určitě chceš mít svou želvinku zvěčněnou. Proto jsem připravila tento článek, který ti připomene základní tipy pro pěkné fotky tvého mazlíčka:

foť nejlépe venku, na přirozeném slunečním osvětlení
pozadí nechcej také přirozené-trávu apod.
lépe než želvu složitě ,,aranžovat" ji prostě pusť proběhat a čekej na vhodný okažmžik-když želvík něco zkoumá, ochutnává nebo běží :-)
nezapomeň, že nesmíš fotit s bleskem těsně u želvy (minimálně ze vzdálenosti 1m, ale čím dál tím líp) Lepší je blesk úplně vypustit
nefoťte proti slunci (způsobilo by to přesvětlení celého snímku)
celkově je nejlepší fotit digitálním foťákem
dobré je použít zoom
další úpravy se dají provést v počítači (výřezy, osvětlení, kontrasty apod.)"
10 otázek o želvách
1. Musí se želva suchozemská pravidelně pouštět ven? Pokud ano, stačilo by jí být venku o víkendech?

Jakákoliv suchozemská želva potřebuje ke svému úspěšnému přežití teplo, světlo, vodu a potravu. Podobně jako ostatní plazi, ani želva sama nedokáže vytvořit a udržet stálou tělesnou teplotu, ale dokáže ji získat, zvýšit či snížit přesunem z chladnějších míst na teplejší a naopak. Odporně takové chování nazýváme behaviorální termoregulace. Za tímto strašidelně znějícím zaklínedlem se ukrývá schopnost plazů využít jakékoliv, byť sebemenší příležitosti k udržení ,,provozní teploty". Teplotu lze zvýšit např. přitisknutím se k podkladu, na který svítí slunce, přechodem do závětří, ne tmavé kameny, které si uchovávají i po západu slunce určitou teplotu a podobně. A naopak, zahrabání se do díry v zemi, do vlhkého listí nebo koupel teplotu snižuje. Proto je pro želvu podstatné, aby ve své ubikaci měla teplotní rozmezí s výhřevným místem kolem 45°C až po 20°C někde v koutku, v misce s vodou apod. Noční pokles teploty je naprosto přirozený a želvě nevadí. Dobře vybavené terárium či ve!
nkovní výběh, kde se výhřevné místo často řeší různě velkým skleníkem, jsou si pro zdárný chov zcela rovnocenné. Želva má rovněž poměrně značnou potřebu vápníku a dalších minerálních látek, neboť na rozdíl od jiných zvířat buduje navíc ke kostře i krunýř. Za ukládání vápníku v organismu je zodpovědný vitamin D, jehož nejlepším zdrojem je slunce! Takže pokud můžete želvu alespoň na chvíli, například o víkendu, vystavit slunečnímu záření, je to skvělé. K tomuto účelu postačí i balkon, terasa, okenní parapet zabezpečený proti pádu nebo jen přistavení terária či bedýnku k otevřenému oknu, kde svítí slunce, tak aby se sluneční paprsky nemohly přefiltrovat přes sklo. Ve všech těchto případech je nutné zajistit zvířeti možnost schování se do stínu, aby se nepřehřálo. V současné době mnoho firem nabízí celou škálu specielních žárovek a osvětlení s potřebnými UVB paprsky, nahrazujícími přímý sluneční svit. Pokud tedy nemáme možnost želvu ,,venčit", nevadí, dopřejeme-li jí tyto techn!
ické vymoženosti. Víkendové ,,letnění", pokud se po oba dny obloha n
ačí tak, že neustále pláče, želvě k doplnění zásoby vitaminu D postačí.

2. Která suchozemská želva je nejméně náročná?

Na tuto otázku se odpovídá velmi těžko, neboť vlastně všechny suchozemské želvy jsou náročné právě svými požadavkami na teplo a správné krmení včetně podávání vitaminových q minerálních přípravků. Suchozemská želva je výhradní býložravec, takže je třeba ji krmit dostatečným množstvím balastních látek, aby si mohla kdykoliv zakousnout, avšak nepříliš rychle nerůstala. V létě je ideální trhané zelené krmení, například pampeliška, jitrocel, jetel, různé plevele, v podzimním a jarním období míchanice, jejíž základ tvoří čínské zelí, nahrubo nastrouhaná mrkev, petržel či jiná kořenová zelenina, nasekané kvalitní seno a to vše promíchané s Vitamixem (popřípadě jiným minerálním a vitaminovým přípravkem). Míchanici lze obměňovat. Zásadně nedávat žádné živočišné bílkoviny a sladké ovoce (to jen příležitostně), i když je želvy neobyčejně rády příjmají. Rozhodně by mohlo platit pravidlo, že pro začátečníka se v žádném případě nehodí mládě, které ještě nemá zcela ztvrdlý krunýř. Záleží !
také na podmínkách v domácnosti: pakliže nemáte možnost kvalitního zimování, což se týká většiny běžně prodávaných želv (zelenavá, stepní čili čtyřprstá, žlutohnědá, vroubená), je vhodnější želva z tropických oblastí. Otázka zimování se stále přetřásá-jak na odborné, tak i laické rovině-ale faktem zůstává, že želvy dožívající se 30ti a více let byly každoročně zimovány. Želva je totiž zvíře na ,,dlouhou trať", to znamená, že by u nás mohla přežít, a i s tímto faktorem dlouhověkosti je třeba u pořizování zvířete počítat. Přesto po zvážení všech aspektů (a přesto, že má poměrně vysoké nároky na teplo!) je zřejmě nejvhodnější želva zelenavá (Testudo hermanni).

3. Jak velké musí být terárium?

Opět otázka, která se zodpovídá složitě, neboť velikosti jednotlivých želvích druhů se značně liší. Ostatně posuďte sami: želva trpasličí (Homopus signatus), nejmenší suchozemská želva měří maximálně do 10 cm, v případě samců jen 7-8 cm a váží pár gramů, naproti tomu želva obrovská nebo želva sloní dosahují váhy až 250kg a kolem 150 cm délky. Terárium by mělo s želvou růst, mláděti postačí např. elementka pro křečíky. Pro běžně chované druhy evropské oblasti, s výjimkou želvy vroubené, by páru až pěti zvířatům vyhovovaly rozměry spodního dna 150 x 70 cm.

4. Potřebují suchozemské želvy také vodní nádržku?

Voda je jednou ze základních potřeb živých organismů. I když vám připadne, že želvy pocházejí ze suchých vyprahlých oblastí, nemylte se! Po zbytek roku vaše dovolenkové místo u moře vypadá úplně jinak. Ráno bývá rosa, občas zaprší, v určité hlohbce je půda také neustále vlhká, nehledě na orosení stěn v noře způsobené nočním ochlazením. Přítomnost mělké široké misky s vodou v teráriu či výběhu je nutností! Ostatně vás třeba překvapí, že želvy rády a dlouho v těchto nádržkách polehávají. Také sem velmi často odkládají trus.

5. Je možné chovat želvy za teplých letních dnů ve venkovním výběhu?

Na tuto otáku jsem již částečně odpověděla. Ano, je to možné, je to chvályhodné a pro želvu prospěšné, ale nezapomínejme na určité zásady: podmínky v naší zemi nejsou pro želvy ideální, jinak by tu ve volné přírodě žily. Proto je vhodný nějaký skleníček, stačí jen obrácené terárko s vyříznutým vstupním otvorem, závětří, případně dřevěná budka, kam se želvy na noc nebo v nepříznivém počasí mohou ukrýt. Pokud počasí bude dlouhodobě nepříznivé, může se vám želva zahrabat, a to velmi hluboko a hlavně šikmo, tedy vám vlastně z výběhu podzemím uteče. Proto je třeba výběh dostatečně oplotit až do hloubky zhruba 40 cm. A opět nazapomenout na stinné místo, aby se želva na slunci ,,neupekla".

6. Je možné (a vhodné) chovat samečka a samičku pohromadě?

U většiny suchozemských želv, na rozdíl od vodních, je možné, vhodné, ba dokonce žádoucí, pokud se chcete dočkat oplozených vajec, chovat obě pohlaví společně. Může se však stát, že samec, který má v lidské péči dostatek tepla a potravy, je natolik nabitý energií, že samici nadměrně obtěžuje. Poté raději chováme samce zvlášť a jen ho zkoušíme připouštět. V průběhu roku se toto chování může samo upravit. Nejkritičtější dobou je období přezimování.

7. Jsou suchozemské želvy náročné na rozmnožování?

Ano, i když želva zelenavá se zdá velmi přizpůsobivá, může mít i několik snůšek do roka. Velmi záleží na správném načasování samce a samice a hlavně na přípravě samice, která poté ještě k tvorbě krunýře tvoří vápenité skořápky vajec, takže její nároky na spotřebu vápníku stoupají. Osvědčují se sépiové kosti, které jen tak položíte někde v ubikaci a želvy si je samy najdou. Nezřídka se stane, že samice po nakladení vajec celou tuto sépiovou kost schroupá. Dalším důležitým bodem je kladiště, tedy vyvýšené místo (v teráriu krabice, ve venkovním výběhu kupka) se správně vlhkým substrátem a i teplotně vyhovující. Většinou platí, že když si samice dá tu práci se zahrabáním vajec, tedy jejich správným ošetřením, bývají vejce oplozená. Pohazuje-li je jednotlivě, často se jedná o neoplozená vejce. Vejce také musíte nalézt a dát do líhně. U většiny želv si poté nastavenou teplotu řídíte podle toho, chcete-li samce nebo samičky.

8. Dá se ovlivnit pohlaví vylíhnutých mláďat?

U většiny želv víme, jak vysoká nebo naopak nízká musí být teplota pro vylíhnutí samce či samice. Druh od druhu se tyto údaje mohou lišit. V podstatě jen u krajních teplot máme jistotu žádaného pohlaví, v teplotách mezi se líhnou jak samci, tak samice. Ovšem v krajních teplotách se skrývá i háček-lze snadno sklouznout k přehřátí či podchlazení a mláďata mnohdy mohou být neživotaschopná. Předpoklad zdravého a dobře se vyvíjejícího mláděte vám dá zlatá střední cesta, ale pár let si počkáte na jistotu, zda se jedná o kluka či holku.

9. Je pravda, že se suchozemským želvám musí natírat krunýř tukem?

Ne, a ani to nedoporučuji. Je to pouze estetická lidská potřeba. Pakliže bude mít želvy na krunýři oděrky, můžeme jí tam za vydatné pomoci mastičky zavléci a přidržet choroboplodné zárodky a způsobit napřídklad hnisání, záněty apod.

10. Jsou želvy vhodné pro alergiky?

Vždy záleží na tom, jaký typ alergie máte, ale v zásadě asi ano. S dnešním množstvím v obchodech nabízených substrátů se lze vyvarovat plísní, ale pozor: substráty, které neumožňují udržet nějaký kout ve vhku, není vhodný. Lze je ovšem nakombinovat s jinými tak, že budete mít v teráriu substrátovou mozaiku, která bude vyhovovat vám i želvě. Pamatujte vždy na potřeby živého tvora. Pro dětské alergiky je také jednou z možností navštěvovat chovatelské kroužky při základních školách nebo domech dětí a mláděže. Můžete se též přihlásit do Klubu chovatelů želv, Šmeralova 27, 170 00 Praha 7. Klub se schází 4x ročně v pražské zoo, na programu je vždy alespoň jedna přednáška, buď veterinární, chovatelská nebo cestovatelská či jiná, ale vždy o želvách. Půjčujeme i literaturu o chovu želv."

Ze světa Domči
Čauky. 12.1. jsem se zase koupala. Nevykakala se. Dia mě vyndala a já jsem se ve vodě v terárku za chvíli tak vyprázdnila, že už ve mně snad nic nezbylo.

Moje plány do budoucna
V této době ani žádné plány nemám. Jenom to, abych byla hodná a poslušná želva :-).

Ze světa želv
Želvy ninja

Vládnou nadlidskou silou a hbitostí, vyznávají tradiční moudrost bojovníku ninja a vždy bojují proti zlu a bezpráví. Hlavně je ale s nimi vždy legrace. Leonardo, Michelangelo, Donatelo a Rafaelo, čtyři želví bratři zmutovaní do lidské podoby, zachraňují svět.

Želvy ninja se na světě poprvé objevily v roce 1984 na stránkách černobílého komiksu, který vymysleli Kevin Eastman a Peter Laure jako parodii na komiksy nakladatelství Marvel. Kdo by také příběh o zmutovaných želvích bojovnících myslel vážně? Ten se ale brzy ujal, a tak v roce 1987 vznikl animovaný televizní seriál, který měl obrovský úspěch po celém světě. Vysílal se i u nás a možná se na něj pamatují i vaši rodiče. O další popularitu se postarala série velmi oblíbených videoher od Konami z roku 1989. Další pokusy o oživení želvích ninjů, především tři hrané filmy, skončily fiaskem. Snad nový film s trojrozměrnou animací mít úspěch bude, i když to rozhodně nemá jednoduché, protože želví ninjové největší vlnu slávy sklízeli před dvaceti lety.
Zdroj: www.tmnt-1.blog.cz


Pašování želv
21.1.2004 byl po příletu z Indonésie na letišti v Ruzyni zadržen český občan z Brna, který pašoval v zavazadle plazy chráněné Úmluvou CITES. Muže zadrželi celníci při běžné kontrole a přivolali inspektory České inspekce životního prostředí. Po otevření zavazadla bylo nalezeno 115 plazů:

· 55 želv paprsčitých Geochelone radiata
· 3 želvy pavoučí Pyxis arachnoides
· 6 želv Pyxis planicauda
· 10 želv Callagur borneoensis
Dále 19 krajt zelených, 22 varanů (5 druhů).

Zvířata byla zabalena v pytlících a natěsnána do plastových přepravek do kufru, při dovozu byla 1 želva mrtvá a většina ostatních zvířat byla ve špatném stavu. Po ukončení šetření na ruzyňském letišti ČIŽP zvířata převezla do záchranného centra. Vzhledem k počtu zvířat bude případ řešen v trestním řízení.
Zdroj: www.riseplazu.blog.cz 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 verísek verísek | 3. března 2008 v 15:30 | Reagovat

Ahoj:->

2 Dia - verísek Dia - verísek | 3. března 2008 v 15:43 | Reagovat

ahojky :-)

3 Crazy Crazy | Web | 16. listopadu 2009 v 13:46 | Reagovat

:-)

4 black bridesmaid dresses black bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 11:12 | Reagovat

I was just browsing in some places and also got you just read this post. I must say that I am inside hand of luck today if not getting such an excellent post to read wouldnt happen to be achievable personally, at least. Really appreciate your content.
http://www.elsedress.org

5 vintage evening dresses vintage evening dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 12:27 | Reagovat

Good art, I want say thanks to author becaus i have read here many exciting info. I've added this blog to my RSS reader Smile. Best regards
http://www.isdress.org/Wedding-Dresses.html

6 imitation tag heuer imitation tag heuer | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 5:21 | Reagovat

Q. Which month do soldiers hate most?
http://www.watchescan.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama