Duben 2008

Různé články...

6. dubna 2008 v 17:17 Jiné...
Taky vstup do NEKONEČNA .
(Trochu větší bazének :-))

Malý banner

4. dubna 2008 v 15:33 | Dia |  Skrytá
***
<p><a href="http://www.zelvy-zelvicky.blog.cz/"></a></p>
<p><a href="http://www.zelvy-zelvicky.blog.cz/"><img src="http://nd.blog.cz/z/zelvy-zelvicky.blog.cz/obrazky/25691929.jpg" alt="mini banner" title="mini banner" class="center" height="47" width="101" /></a></p>
<p></p>
<p><a href="http://www.zelvy-zelvicky.blog.cz/"></a></p>
<p></p>
<p><a href="http://www.zelvy-zelvicky.blog.cz/"><br /></a></p>
<p><a href="http://www.zelvy-zelvicky.blog.cz/"><br /></a></p>


Duben - 12.číslo ZPRÁVY

3. dubna 2008 v 11:39 | Dia |  Želví hvězda
Nej. Fotky
Želva pod lupou - kamanka dravá
Tipy pro chovatele
Vaše koutky (příběhy apod. od Vás)
Ze světa Domči
Ze světa Esmínky
Ze světa želv
Anketa/y
Rekord na webu v počtu lidí
Nej fotky
Kajmanka dravá pod lupou
masožravá želva
Žije v mělkých jezerech, bažinách a řekách je masožravá, mezi klasické vegetariánky řadíme zejména želvu sloní, zvanou též želvu galapážskou. Želv existuje celá řada a je dobré se nechat prodejcem informovat hned při jejich koupi, co je pro ně důležité a jak o své nové domácí mazlíčky správně pečovat, aby se u nás doma cítily šťastně a spokojeně.
Tipy pro chovatele
Potrava
Nerostou už u Vás bylinky? U nás už jo, někde dokonce i pampelišky. Ty želva určitě přivítá. Sice sněžilo, ale i tak to všechno roste ;-).

Jak udělat želvě radost?
Spokojeně si bude žít, když podmínky v chovu budou splňovat všechny požadavky. Bude mít každý den čerstvé, zdravé jídlo, když dojí a bude chtít ještě, bude jí dáno (omezování jedení u býložravců není zdravé), bude spát ve vlhku (výborně se k tomu hodí mokré hobliny, pokud se želva nezahrabe sama, tak ji ručně přendejte do hoblin a zahrabejte), bude mít v teráriu vodu volně přístupnou ( i když ji nebude skoro využívat - zdravé želvy si jenom loknou, někdy se "vycákají" a tím proces s vodou končí), bude koupána co nejčastěji (zabrání se tím dehydrataci), v létě se bude moci proběhnout v trávě a čerpat slunce (v zimě - pokud (v horším případě) želva nezimuje - to nahradí Combinal A+D3 a vaječné skořápky nebo sépiová kost).
Vaše koutky
Weruska koutek
Verísek koutek
Tato želva se jmenuje Lili a patří Elsii kámožce.
Natálka koutek
Ze světa Domči
V březnu jsem měla snad téměř po roce salát. Taky jsem se jím moc najedla. Měla jsem ho 18. března - v den výročí. V tento den v roce 2007 si mě totiž moji majitelé domů dovezli. Bylo to úterý. Taky už mi Dia pořádně na noc vlhší jeskyňku (to je můj úkryt), mám tam hobliny. Nejsem zvyklá se do nich zahrabávat, proto mi Dia každý večer zhasne a za chvíli mě přendá do domečku a zahrabe do hoblinek. Ráno vylézám a protože mám hoblinky ještě na zádech, všude je ztrácím a jsou po celém terárku (hobliny mám jenom v domečcích, jinak všude Chipsi).
Ze světa želv
Nové CITES odchovy v plzeňské zoo

Zoo Plzeň chová mnoho druhů terarijních zvířat, která podléhají CITES. Některé druhy jsme získali nákupem, jiné se k nám dostaly jako zabavený kontraband, který byl umístěn v našem záchranném centru.
Jedním ze zástupců nakoupených druhů je želva ostruhatá Geochelone sulcata. Je to třetí největší druh suchozemské želvy na světě a zároveň největší kontinentální. Areál rozšíření této africké želvy je v pásu subsaharské oblasti. V plzeňské zoo žije šest dospělých jedinců želv ostruhatých - tři samci a tři samice. Již několik let se úspěšně rozmnožují, letos se u nás zatím narodilo 49 mláďat. Celkový počet narozených "sulkátek" v naší zoo je 447.
Za poměrně velký chovatelský úspěch považujeme rozmnožení želvy egyptské Testudo kleinmanni. První odchov na evropské půdě se podařil zoo v Jersey, kde v roce 1990 inkubovali vajíčka od samice napářené z volné přírody.
- foto:
Podruhé byli úspěšní v Zoo Brno, kde v letech 1995-96 odchovali pět mláďat této želvy. Přestože v současnosti odchovávají želvy egyptské některé zoologické zahrady (například ve Velké Británii) i někteří soukromí chovatelé, je každé rozmnožení velmi ceněno. Ve volné přírodě těchto želv ubývá, zvláště na území Egypta je populace hodně zdecimovaná a výskyt je pouze ostrůvkovitý. Proto je tento druh zařazen do CITES I, je tedy chráněn nejvyšším stupněm ochrany.
- foto:
Legální import želv z volné přírody je tak prakticky zakázán. Želva egyptská, jak již český název napovídá, je severoafrickým druhem. Žije v pobřežním pásu od východní Libye přes Egypt až po Izrael. Patří mezi nejmenší suchozemské želvy. Naše zoo chová želvy egyptské od září roku 2005, kdy je odkoupila od soukromého majitele, který je vlastnil od roku 1990.

- foto:
Samec a dvě samice jsou umístěni v sukulentním skleníku plzeňské zoo, v prostorném, dobře větraném teráriu. 5. 2. 2007 vykladla jedna ze samic dvě vajíčka, která jsme přenesli do inkubátoru. Tam se vajíčka inkubovala při teplotě 28 °C. Ve druhé polovině inkubace byla teplota zvýšena na 30 °C. Po 99 a 101 dnech se vylíhly dvě želvičky o velikosti 2,2 a 2,4 cm. Mláďata zatím dobře prosperují.

Stop želví polévce

Publikováno: 16.5.2003. Autor: NG.cz, Přečteno: 3906 ×.
Světové ekologické organizace vyhlásily program na záchranu 25 druhů mořských a sladkovodních želv, kterým podle nich hrozí v následujících 20 letech vyhubení.
Ekologové chtějí na projekt shromáždit 5,6 milionu dolarů. Tyto prostředky mají být věnovány na pomoc zemím, které bojují s pašeráky želv, na zřízení želvích útulků a farem, na výzkum i na vzdělávání veřejnosti.

Želva druhu Chelodina mccordi.
Foto: R. Andrew Odum, Toledo Zoological Society
Želvy jsou zabíjeny pro maso a ve východoasijských zemích také proto, že tvoří důležitou součást tradiční medicíny. Jsou ovšem rovněž obětí ničení jejich přirozeného prostředí a chemického znečištění vodních toků.
Téměř polovina z 25 bezprostředně ohrožených druhů želv žije v jihovýchodní Asii. Jejich populaci prakticky zničila obrovská poptávka po želvách v Číně. Se stejným problémem však bojuje nyní i Severní Amerika, Afrika a Evropa. Do Číny byly v posledním desetiletí dovezeny jen ze Spojených států statisíce dospělých i mladých kajmanek a kožnatek.
Mezi příklady bezprostředně ohrožených želv patří mimo jiné želva třípruhá, která se v Číně loví s pomocí psů. Připravuje se z ní polévka, případně želé, které prý mají protirakovinné účinky.

Této želvě se přezdívá Osamělý George, jelikož představuje jeden z posledních žijících jedinců druhu Geochelone nigra abingdoni, želvy Galapážské.
Foto: Anders G. J. Rhodin, Chelonian Research Foundation

Zatímco indonéskou želvu Mccordovu ohrožuje její popularita mezi amatérskými chovateli, pohromou pro ohrožené želvy žijící při řece Mississippi jsou zase američtí sportovní lovci.
U nás je časté především pašování želv z jižní Evropy. Cestovatelé i poloprofesionální překupníci pašují malé želvičky často za nelidských podmínek dlouhé cesty autem či autobusem. Zvířátka trpí stresem, horkem a žízní.

Obři z ostrovů

Ostrovní zvířena bývá vždycky něčím zvláštní. Třeba svou velikostí. Tak například obrovské želvy, jako jsou želvy sloní, se mohly vyvinout jen na Galapágách, osamělých ostrovech ztracených v oceánu.
Proč tomu tak je? Všude jinde na pevnině čelily pomalé bezbranné želvy množství nepřátel a potravních konkurentů, ale na ostrovy se žádná podobná zvířata nedostala. Nežili zde dokonce ani lidé. Želvy se tak mohly nerušeně množit a jako jediní velcí býložravci spásat bohatou zeleň. Není divu, že se nakonec staly dominantním druhem ostrovní zvířeny.
Mnoho poddruhů
Foto
Želvy sloní
Galapágy, to je řada ostrovů, menších ostrůvků a skalních útesů nořících se z vln. Mořské úžiny oddělující od sebe jednotlivé ostrovy galapážského souostroví jsou pro želvy nepřekonatelnou překážkou. Na každém z nich se tak za dlouhá staletí vyvinul trošku jiný poddruh. Jejich počet se v různých zdrojích liší - někteří autoři uvádějí, že je jich dvanáct, jiní je dělí podrobněji a vychází jim až patnáct poddruhů. Jisté je, že některé jsou již vyhubené a některé mají k vyhynutí jen krůček. Od poddruhu z ostrova Abington již žije poslední samec pojmenovaný Osamělý Jiří (Lonesome George), na ostrově Hood přežilo pouhých 14 dospělých želv. Na dalších ostrovech se přežívající želvy počítají na desítky až stovky, největší populace - až 5000 jedinců - žije na ostrově Isabela (pravděpodobně i proto, že je to největší ostrov ze souostroví).
Rychlý konec
Zkáza želv započala náhodným objevem ostrovů v roce 1735, od té doby je námořníci a velrybáři pravidelně navštěvovali, aby doplnili zásoby masa. Želvy jim sloužily jako živé konzervy na dlouhých plavbách, neboť vydrží až rok bez vody a potravy. Zdánlivě nevyčerpatelná populace rychle mizela - v dochovaných zápisech se mluví o tisících až desetitisících ulovených želv během jediného roku.
Hromadné vybíjení želv pokračovalo ještě začátkem 20. století, kdy byly želvy loveny pro tuk. Zkázu pak dovršili zvířecí přistěhovalci, kteří přišli spolu s bílými osadníky - potkani, zdivočelá prasata, psi, kočky, kozy... Plenili snůšky vajec a zabíjeli čerstvě vylíhlá mláďata, přemnožené kozy spásaly vegetaci a želvy hynuly nedostatkem potravy.
Jen ochrana nestačí
Začátkem dvacátého století byly některé poddruhy želv vyhubené, další se ocitly na samém pokraji své existence. Od roku 1934 jsou želvy na Galapágách chráněné a v roce 1959 prohlásila ekvádorská vláda Galapágy za národní park. V roce 1978 pak byly Galapágy zapsány do seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO.
Samotná ochrana želv by však pro jejich přežití zdaleka nestačila - dospělé želvy by postupně uhynuly stářím a mláďata se kvůli přemnoženým potkanům a dalším predátorům, kteří požírali želví vejce, nerodila. Na ostrově Santa Cruz proto vznikla stanice, do které byly přemístěny nejohroženější poddruhy a vědci se je zde snaží rozmnožovat. Když jsou malé želvičky tak velké, že jim žádná zvířata nemohou ublížit, vracejí je zpět na místa jejich výskytu. Souběžně s tím pokračují snahy o vyhubení potkanů, zdivočelých koček, psů, prasat a koz na ostrovech.
Kde je můžete vidět
Želvy sloní jsou dnes velmi přísně chráněné a je zakázáno vyvážet z Galapág nejen samotná zvířata, ale i jejich vajíčka. Naštěstí jsou tak dlouhověké, že v zoologických zahradách přežívají jedinci, kteří se sem dostali ještě před tímto zákazem. Dvě vzrostlé želvy sloní proto můžete vidět i v pavilonu želv v pražské zoo, který sdílejí se skupinou želv obrovských ze Seychelských ostrovů.
Kolika let se dožívají
Kolika let se taková želva sloní může dožít, zatím nikdo přesně neví, sledovat ji od jejího vylíhnutí až do smrti se ještě nikomu nepodařilo. Ale předpokládá se, že se dožívají minimálně 150 let či více. Rekord drží želva sloní, která se dožila 188 let. Za nejstarší žijící želvu sloní byla do loňského roku považována Harriet, kterou v roce 1835 přivezl do Londýna jako pětiletou samotný Charles Darwin. Posledních 17 let svého života strávila v queenslandském parku plazů, kde oslavila 176. narozeniny. V červnu roku 2006 však zemřela.
Želva sloní
Odborné jméno: Geochelone nigra (dříve G. elephantopus)
Váha: až 200 kg
Délka: 120-150 cm
Rozšíření: souostroví Galapágy
Prostředí: vegetací zarostlé svahy, vlhká okolí vod
Potrava: výlučně rostlinná - kaktusy, trnité křoviny
Status: ohrožená
Ankety
Díky: www.images.google.cz (www.iabc.cz,www.networ.webz.cz,www.national-geographic.cz, reflex.cz, weruska a verísek)
Květen: Nej. fotky, Tipy pro chovatele, Ze světa Domči a Ze světa želv, Ankety, Diskuze