Želva v tabulce?

15. června 2008 v 11:31 | Dia |  Z poraden

Jako každý správný chovatel určitě kontrolujete, zda Vaše želva roste a přiměřeně tloustne. 1x měsíčně nastoupíte před želvu s váhou, pravítkem, tužkou a se sešitem na zapisování výsledných čísel. Ano, to je dobře.

Strachujete se, když jedna želva přibrala o 5 gramů víc než druhá? Co tedy s tím? Proč nerostou stejně, když mají stejné podmínky a jsou stejného druhu?

Každá želva roste tak, jak jí je předurčeno, takže podle svého způsobu. Nějaká přibírá rychle, další zase pomaleji. Nakonec přece většina vyroste do správné velikosti, nehledě na to, jak jim to dlouho trvalo.

Měřte a važte, abyste si byli vědomi případného neobvyklého hubnutí a mohli želvě pomoci. Ale nemějte starost, když zjistíte, že jedna želva je větší a těžší než druhá.

Poznámka: Růst želvy samozřejme závisí na druhu zvířete.
Želvy rostou celý život, ale ve vysokém věku už nejsou přírůstky skoro patrné. Velká, dospělá želva může najednou vyrůst o 2 cm, poté zase nic. Mladé želvy rostou intenzivněji. Přírůstky mladých želv bývají většinou světlé, bělavé barvy. Na fotce toto představuje moje želva vroubená.
Na plastronu (+při rychlém růstu i na karapaxu) se vytvářejí různé čárky připomínající mapky. Také jsou světlé. Pokud svojí želvu překrmujete, začne jí krunýř "praskat ve švech". To znamená, že krunýř není jednoduše připraven na takovou dávku jídla a nebude stíhat se pohodlně zvětšovat. V tomto případě musíte začít želvu krmit menším množstvím potravy.
Na závěr bych chtěla upozornit na nevhodný příliš suchý chov, který způsobuje pomalejší růst. Myslím tím např. nedostatečnou noční vlhkost.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nefertity nefertity | 7. července 2008 v 17:35 | Reagovat

ahoj dio mam 4 letou žofku ale pořád nemuzu prijit na to jestli je to zofka nebo zofak jak by mela byt samicka velka ve 4 letech ??

2 Dia  - nefertity Dia - nefertity | 7. července 2008 v 17:50 | Reagovat

Ahoj nefertity. Přesně se velikost nedá určit. Taky záleží na druhu. Odhaduji, že chce poznat pohlaví. To se zaměř především na osácek. U kluků je delší než u holek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama