Červenec 2008

Nebudu

30. července 2008 v 10:17 | Dia |  Můj blog
Od 30.července tady nebudu. Nevím přesně, kdy se vrátím.

Modrý blend

22. července 2008 v 18:05 Blendy
Tenhle blend se mi snad líbí ze všech mých nejvíc. Mám ráda modrou barvu a kopretiny :-)

Klikni

Světlý oranžový blend

22. července 2008 v 18:04 | Dia |  Blendy
Další oranžový blend, je ale světlejší než ten můj první.

Klikni

Zelený blend

22. července 2008 v 18:02 Blendy
Blend do zelené barvy.

Klikni

Oranžový blend

22. července 2008 v 18:01 | Dia |  Blendy
Momentálně je v záhlaví. Je jednoduše řešený, každá želva je tam 2x, jednou slabě a jednou plně.
Klikni

To jsou ale prázdniny...

18. července 2008 v 9:49 | Dia |  Moje řeči
Zdravím Vás po docela dlouhé době. Nějak jsem nevěděla, co sem dávat. Snad mi prominete. Dneska, když jsem se ráno podívala z okna, mě něco napadlo.

A je to počasí!
Po probuzení jsem zjistila, že do bytu přes okna svítí slunce! Hurá! Už několik dní bylo zamračené smutné počasí, pršelo. Je i vcelku teplo, snad to nebude na mikinu.

Včera jsem se chystala kolem poledne na procházku. Byla jsem už obléknutá a zničehonic jsem mrkla do okna. No, jenomže co nevidím! Pršelo, přímo lilo jako z konve. Tak jsem čekala a čekala, jestli náhodou nepřestane. Ano, za chvíli už provazy deště nepadaly, tak jsem si vzala mikinu a připravila věci do tašky. Zase se zatáhlo a znova pršelo.
Nakonec jsem nešla nikam...

A co teprve želvy... Jsou z toho otrávené stejně jako my, Domka nebyla venku už ani nepamatuje.
(Můžete se těšit na blendy s Domkou a Esmínkem, na kterých právě pracuji. Budou tu za pár dní. Snažím se jich vytvořit co nejvíc, aby prohlížení stálo za to ;-))

VGS u šiši - 3. kolo

8. července 2008 v 8:29 | Dia |  Jsem v soutěžích
Tak jsem ve FINÁLE ve VGS u šiši.

Do třetího kola (tedy finále) jsme měli vyrobit avatar.

Můj výrobek je zde:
Je to miminko převlečené za želvičku.

Pokud se Vám můj avatar líbí, hlasujte pro Dia tady.

Všem, kteří hlasovali, moc děkuji :-)

Výskyt - Testudo

7. července 2008 v 17:45 | Dia |  Ze světa želv
Pokud chceme chovat více želv, vždy je pro ně přirozenější žít ve skupině jedinců stejného druhu. Někdy se v přírodě ale potkají i želvy jiného druhu. Řekneme si jaké - pro případ, že bychom chtěli chovat více druhů pohromadě a aby spolu zároveň vycházely.
Kde žije:
Testudo hermani - Obývají jižní Evropu (takže severovýchodní Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Jugoslávie, Albánie, Makedonie, Řecko, západní Turecko, Bulharsko, Rumunsko). Žijí v nižších polohách.
Protože je hodně rozšířená, populace se od sebe liší. V Makedonii samičky dosahují 30 cm a 2 - 3 kg, zatímco na Peloponésu jsou velké kolem 20 cm a váží 1 - 2 kg. Samečci jsou vždy menší, tak o třetinu velikosti samičky.
Žijí v roztroušených skupinách, ve kterých se všichni jedinci znají. Především samečci si občas zajdou na návštěvu do jiné skupiny.
Testudo marginata: Tyto želvy obývají Řecko, okolní ostrovy, Sardini a jih Albánie. Preferují oblasti, kde jsou původní porosty (pobřeží i vysoko v horách). Ve frekventovaných místech se objevují zřídka.
Želvy z pobřeží jsou menší se světlejším zbarvením narozdíl od zvířat z hor, kteří jsou větší a tmavší.
Žijí ve skupinách, ze kterých hlavně samečci občas odběhnou.
Nepotřebují příliš místa pokud je dost pastvy. Dokážou si na jídlo hodně ujít, ale pokud nemusí, jejich pohyb by se dal počítat na metry.
Testudo horsfieldii: Obývají Pákistán, Turkemenistán, Afghánistán, Uzbekistán, Írán a severovýchod pobřeží Kaspického moře. Žijí na travnatých místech, stepích, na písčitých a hlinitých pustinách. Rády se zahrabávají do svých nor, kde je stín. Krmí se ráno a večer.
Testudo graeca: Obývají jižní Evropu, Írán, Egypt, Libyi, Maroko. Žijí na travnatých a křovinatých uzemích, také na okrajích lesů (kde se ukrývají před pražícím sluncem), písečných dunách a stepích s rozptýlenými kameny.
Jaké druhy se tedy občas potkají? Jsou to želvy vroubené s želvami zelenavými, želvy žlutohnědé s želvami zelenavými a vroubenými (spíše zřídka).

Zdroje světla a tepla

5. července 2008 v 8:55 | Dia
Želva potřebuje denně zdroj světla a tepla. Pokud by možnost vyhřívání neměla, nebyla by příliš aktivní apod. Proto tedy se jí musí svítit 8 - 10 (popřípadě 12) hodin denně.

Čím tedy svítit? Nejlepší na dostatek světla a tepla je samozřejmě slunce. Pro želvu je přirozené a svítí akorát. Z toho vyplývá, že v létě pobyt venku želvě vůbec neuškodí, naopak prospěje.

V teráriu je světlo také potřebné, ať už v zimě (pokud želva nezimuje) nebo v létě v dlouhodobém nepříznivém počasí.
Můžete použít obyčejnou žárovku (25 - 40 W) umístěnou např. v květináči nebo reflektorovou žárovku (40 - 60 W), která stojí do 50 Kč a na shánění není náročná.
(Kolikawatová žárovka by právě pro Vás byla nejvýhodnější musíte sami uvážit podle podmínek v teráriu. Pokud se terko nachází na slunném místě, postačí méně watů nebo můžete svítit s polední přestávkou - dopoledne a odpoledne.)

Pod zdrojem světla by se měly nacházet kameny, které se od žárovky vyhřejí. Nejvhodnější teplota v této části terária je 30 - 40 °C. Želva se potřebuje zchladit, což je nejlepší na opačném konci terárka. Tam by se rtuť na teploměru měla pohybovat od 20 - 30 °C. Nejlepší je tak 22 °C.


Na vyhřívání existují ještě další vymoženosti, jako je např. topný kámen. Ten ale příliš vysušuje podestýlku a pokud je zapnutý pořád, snižuje noční vlhkot vzduchu. Taky se někdo domnívá, že želvám ničí ledviny.
Želvy jsou ale zvyklé nabírat teplo ze slunce, takže shora.

Bleskovka 16

4. července 2008 v 9:47 | Dia |  Skrytá
1) Hlásni pro mě prosim tady ( pro Dia).

2) Máš doma suchozemskou nebo vodní želvu?

3) Kolik jich máš?

4) Jak se jmenují?

5) Hlasoval/a jsi pro mě?? ;-)

6) Jestli jo, taky moc děkuju. Až budeš něco potřebovat, např. někam hlasovat, určitě mi napiš.

Cena: diplom se želvou
Prosím, hlásni pro mě do soboty 5.7.2008. Do této doby trvá 2. kolo, ve kterém jsem. Ale bez dalších hlasů bych vypadla, momentálně jsem poslední.